Kam reikalingas CV?

Norėdami gauti trokštamą darbą, turime mokėti tinkamai save pristatyti galimam darbdaviui. Vienas plačiausiai naudojamų būdų tai padaryti – gyvenimo aprašymas, arba “CV” (kai kuriose šalyse vietoje CV rašoma reziume). Įvairiose šalyse taikomi skirtingi CV reikalavimai bei stiliai, todėl šiame straipsnyje pateiksime pačius bendriausius rašymo principus bei patarimus.

Kam reikalingas CV?

CV (curriculum vitae, lot. “gyvenimo istorija”) – tai būdas “pasiūlyti” save darbdaviui. Radę Jus sudominusį skelbimą laikraštyje arba tiesiog teiraudamiesi firmoje, ar nėra laisvų darbo vietų, siunčiate savo gyvenimo aprašymą. Jūsų CV tikslas – pateikti save kaip įdomų, patrauklų ir kompanijai reikalingą žmogų, ir sulaukti pakvietimo į pokalbį su darbdaviu. Todėl Jūsų CV turi būti pats geriausias, koks tik įmanoma.

Darbdaviui potencialių darbuotojų CV yra geras būdas atskirti pelus nuo grūdų. Darbdaviai gauna šimtus CV, ir pirmiausia yra atmetami tie atsiuntusieji, kurių netinkamos tam tikros ypatybės (pvz. amžius, darbo patirtis arba kvalifikacija) bei netvarkingi arba netinkamai surašyti gyvenimo aprašymai. Taigi blogi, neturintys reikalingos informacijos, neatitinkantys konkretaus darbo reikalavimų, prastai paruošti CV keliauja į šiukšlių dėžę. Sekantis etapas – kas nors iš aukštesnio rango darbuotojų peržiūri (o gal net perskaito) likusius CV ir nusprendžia, ką verta kviesti į pokalbį su darbdaviu.

Toliau – keletas patarimų, į ką turėtumėte atsižvelgti rašant CV:

 • Pagalvokite, kaip jūsų įgūdžiai, išsilavinimas bei patirtis atitinka norimo darbo specifiką. Jeigu darbo pasiūlyme nėra pakankamai informacijos, pasistenkite daugiau sužinoti apie šio darbo ypatumus.
 • Siekite padaryti įspūdį, tačiau nesuteikite neribotos laisvės savo vaizduotei.
 • CV rašykite pirmu asmeniu.
 • Nepamirškite, kad darbdaviai ne itin mėgsta skaityti daugybę vienodai parašytų gyvenimo aprašymų. Todėl pasistenkite ne nukopijuoti standartinę formą, o parašyti savo “asmeninį” ir kiek besiskiriantį nuo įprasto CV.
 • CV turi būti atspausdintas, tekstas turi būti tvarkingai ir aiškiai išdėstytas. Nenaudokite daug skirtingų šriftų tipų bei dydžių.
 • Būtinai gerai patikrinkite, ar nėra rašybos ir gramatinių klaidų.
 • Būkite dėmesingi smulkmenose! Venkite žargono bei gražbyliavimo.
 • Parašę pirmą CV variantą, duokite jį perskaityti kam nors kitam ir paprašykite patarimo, kaip jį patobulinti. Tai, ką parašėte, gali atrodyti paprasta ir akivaizdu jums, tačiau ne darbdaviui. Taigi skaitykite savo CV vėl ir vėl, trumpinkite ir tobulinkite.
 • Savo CV galite pradėti tam tikru “asmeniniu pareiškimu”, t.y. dviem-trim sakiniais, kuriuose paminėtumėte savo įgūdžius, savybes, viltis bei planus. Tai turėtų paskatinti darbdavį perskaityti likusią CV dalį.
 • Prie CV galite pridėti ir savo nuotrauką (nuskenuotą arba priklijuotą), tačiau ji turi būti kokybiška ir pavykusi.
 • Jūsų CV stilius gali skirtis priklausomai nuo darbo tipo bei jūsų šalyje ir kultūroje priimtų normų. Paprastai kompanija tikisi formalaus, balto popieriaus lape atspausdinto CV. Tačiau jei ieškote televizijos prodiuserio, dizainerio ar panašaus pobūdžio darbo – jūsų CV gali būti ne tokia formali, galite panaudoti spalvotą popierių, neįprastą dizainą ir pan.
 • Pernelyg neišsiplėskite – jūsų CV daugiausiai gali užimti 2 A4 formato lapo pusės. Puslapių apačioje nurodykite numerius – ši smulkmena daro gerą įspūdį.
 • Venkite nepaaiškintų „laiko spragų“ darbo ar lavinimosi istorijos chronologinėje versijoje – jeigu dėl kelionių ar kitų priežasčių buvote ilgalaikėse atostogose, paminėkite tai.

 Kokius duomenis įrašyti CV:

Asmeniniai duomenys

Vardas, namų adresas (jei mokotės – ir mokymosi įstaigos adresas), telefono numeris, elektroninio pašto adresas, gimimo data. Jei turite neblogą asmeninį tinklalapį – nurodykite ir jo adresą.

Išsilavinimas

Išvardinkite mokymosi įstaigas, kuriose studijavote, pradedant nuo pirmųjų studijų. Galite net nurodyti, kokius dalykus studijavote, taip pat paminėti savo projektus, tezes bei mokslinius darbus.

Darbo patirtis

Pradėkite nuo pačios ankstyviausios patirties. Nurodykite savo darbo vietą, pareigas, tai, ką jūs iš tiesų darėte tame darbe, bei ko pasiekėte.

Interesai

Darbdavį labiausiai domins jūsų pomėgiai, kurie susiję su vadovavimu, atsakomybe arba komandine veikla.

Įgūdžiai

Čia reikėtų paminėti tokius sugebėjimus, kaip užsienio kalbų mokėjimas, darbo kompiuteriu patirtis, vairavimo teisių turėjimas ir pan.

Rekomendacijos

Paprastai reikia dviejų žmonių rekomendacijų – pvz. jei esate studentas, viena rekomendacija turėtų būti iš mokymosi įstaigos, kita – iš vienos buvusių darboviečių. Jei įmanoma, nurodykite tų žmonių telefono numerius.

CV rašymo stiliai

CV galima rašyti keliais būdais. Paminėsime tris dažniausiai naudojamus rašymo stilius:

Chronologinis (Chronological) CV

Tokio tipo CV paremtas laiko principu: pradedate nuo praeities ir keliaujate link dabarties per mokymosi, lavinimosi ir darbo istoriją. Šio tipo CV turėtų atskleisti jūsų motyvacijas ir siekius. Informacija pateikiama pagal pagrindines antraštes: išsilavinimas, darbo patirtis ir pan.

Fokusuotas į įgūdžius (“skill focused”) CV

Jis akcentuoja su norimu darbo susijusius asmens įgūdžius. Informacija turi būti sugrupuota pagal sritis ir įgūdžius, susijusius su atskirais darbo periodais ir atitinkančiais norimo darbo specifiką.

Nutaikytas (“targeted”) CV

Šis CV orientuotas į konkrečią darbo vietą. Jo tikslas – įtikinti skaitytoją, kad besikreipiantis dėl darbo asmuo GALI jį gerai atlikti. Jis rašomas tuomet, kai žmogus labai gerai numano, kokie šio darbo reikalavimai. Tuomet jis išvardina atitinkamus savo pasiekimus, pateikia realius įrodymus, surašo darbo ir mokymosi istoriją. Rašydami tokį CV, Jūs parodote, kad gerai žinote norimo darbo specifiką – tačiau, deja, jis taip pat gali parodyti, kad jūs šiam darbui visiškai netinkate.

 Pridėtinis laiškas

Siųsdami CV arba darbo paraišką, būtinai pridėkite laišką. Jis Jums padės:

 • Užtikrinti, kad jūsų CV pateks ant reikiamo asmens stalo. Išsiaiškinkite, kas būtent tvarkys CV reikalus, ir adresuokite laišką būtent tam asmeniui.
 • Įtikinti žmogų perskaityti jūsų CV. Todėl šis laiškas turi sudominti, pristatyti Jus kaip tinkamą ir reikalingą kompanijai žmogų.
 • Aiškiai pasakyti, koks darbas jus domina. Jeigu siunčiate “bendrą” CV, tikėdamiesi, kad atsiras koks nors darbelis Jums, paaiškinkite, kokio pobūdžio darbas jus domina. Nerašykite: “Norėčiau dirbti šioje kompanijoje”, geriau rašykite: “Manau, kad mano įgūdžiai įgalina mane dirbti X srityje”.
 • Pasakyti, kad jūs norite būtent to darbo būtent toje kompanijoje.
 • Atkreipti dėmesį į vieną-du svarbiausius Jūsų CV punktus, kurie parodo Jūsų tinkamumą šiam darbui.

Keli patarimai, kaip rašyti tokio pobūdžio laišką:

 • Pradėkite savo laišką antrašte, nurodančia, koks būtent darbas jus domina (jei kreipiatės pagal skelbimą, nurodykite, kur jį radote).
 • Šį laišką rašykite verslo laiško stiliumi, prisilaikydami jūsų šalyje ir kultūroje priimtų tradicijų. Laiškas turi tilpti ant vienio puslapio, būti mandagus bei lengvai skaitomas.
 • Gera įspūdį gali padaryti tai, jei laišką užbaigsite prašymu dėl papildomos informacijos.

Laiško dalys:

 • Įvadas: pradėkite nuo to, kas esate ir dėl ko rašote.
 • Darbas: paaiškinkite, kodėl jus domina šis darbas ir kompanija, ir kokias savo įgūdžius, sugebėjimus bei patirtį galite pasiūlyti.
 • Ateitis: kaip Jūs įsivaizduotumėte savo karjerą šiame darbe.
 • Pabaiga: kada Jūs galėtumėte atvykti į interviu.

Pareiškimo anketa

Siūlantis į tam tikrus darbus, darbdaviai atsiunčia pareiškimo anketą. Tačiau ir šiuo atveju turėtumėte pridėti laišką bei CV (nebent prašoma to nedaryti). Štai keletas patarimų, kaip pildyti paraiškos anketą:

 • Suplanuokite viską, ką įrašysite kiekvienoje lapo atkarpoje.
 • Pildykite originalą tik tada, kai esate visiškai tikras, kaip ir ką rašysite.
 • Ji turi būti tvarkinga ir švari, užpildyta juoda rašymo priemone.
 • Turite “derinti” savo atsakymus prie kompanijos specifikos.
 • Neatsakinėkite į kiekvieną klausimą: “pasiskaitykite mano CV”.
 • Pasilikite užpildytos anketos fotokopiją, kad tiksliai žinotumėte, ką esate parašęs. Jei jus pakvietė į interviu, šią fotokopiją pasiimkite su savimi. Be to, pasilikite visų siųstų laiškų, pareiškimo formų bei CV kopijas, taip pat pasižymėkite telefono skambučius bei vardus žmonių, su kuriais kalbėjotės.

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *