KALĖDOS

Kalėdų stebuklai vaikų akimis

Toddler Putting Ornaments on Christmas Tree

Kalėdos, Kalėdos… Džiaugsmo, meilės ir stebuklų metas. Ar ne tiesa, kad daugelis mūsų su sentimentaliu svajingumu prisimena rytą, kai anksti risdavosi iš lovos ir bėgdavo ieškoti po egle laukiančių dovanėlių? O gal Jums dovanas atnešdavo barzdotas Senis Šaltis ilgu mėlynu paltu, lydimas dailios Snieguolės? Arba rasdavote dovanų maišą, pastatytą už buto durų? Arba… dar kaip nors kitaip?

Kaip ten bebūtų, šis laikas liko praeity, o mes dabar žinome, ko gero, gerokai daugiau nei žinojome tada, ir žiemos šventės jau nebe stebuklų metas. Tačiau argi neįdomu būtų sužinoti, kaip Kalėdas įsivaizduoja šiuolaikiniai vaikai? Kaip atrodo jų Kalėdų Senis? Kur jis gyvena, kaip keliauja, ką veikia? Kokių dovanų jie tikisi? Apie tai pasišnekėjome su vienos Vilniaus vidurinės mokyklos 1-3 klasių mokiniais.

Mažieji labai laukia Kalėdų. Kodėl? Ogi todėl, kad tai – dovanų metas. Ir kokių tik dovanų jie neprašė Senelio savo laiškuose: ir „didelio“ „Lego“, ir plastmasinių rogučių, ir 200 dalių dėlionės, ir kompiuterinių žaidimų kompaktiniuose diskuose, ir „Ringo“ pranešimų gaviklio, ir gyvo spanielio (problema – kad tik jis neuždustų Senio maiše), ir netgi kompiuterio!

Dauguma vaikučių neabejoja, kad Kalėdų Senelio gyvenamoji vieta – Laplandija. Tiesa, buvo ir kitų versijų: Ausies kalnas Šiaurės ašigaly, Amerika ir net Lietuva (tiesa, kur Kalėdų Senelis įsikūręs mūsų šalelėje, jaunieji pašnekovai negalėjo nurodyti).

O pasirodo, kad Vilniuje sutikti Kalėdų Senelį – anoks čia įvykis. Jau šiais metais vaikai jį matė ir bažnyčioje, ir restorane, ir… netgi autobuse.

Dauguma niekad nematė Kalėdų Senelio, dedančio dovanas po egle. Beje, laukti jo ir visą naktį nemiegoti – labai pavojinga, mat, jei senelis per langą pamatys, kad nemiegodamas jo lauki, gali paprasčiausiai visai negauti dovanų. Taigi ar smalsumas vertas rizikos?

O kaip Senelis patenka į namus? Pavyzdžiui, Lukas mano, kad Kalėdų Senelis turi namų raktą, atsirakina duris ir įeina su visu dovanų maišu. Beje, buvo pateiktos ir „drastiškesnės“ versijos: pavyzdžiui, kad garbusis Senelis išpjauna langų rėmus arba… tiesiog pagaliu išdaužia langą. Beje, Kalėdų naktį reikia eiti miegot, visus raktus išėmus iš spynų, kitaip Senelis negalės atsirakinti durų. Kitas dovanų perdavimo būdas – kai Kalėdų Senis iš anksto nuperka dovanas ir perduoda tėveliui, kuris jas pristato savo vaikui reikiamu metu. Kitų nuomone, Senelis tiesiog atbrazda per kaminą (Vilniuje tai turbūt gan retas atvejis), o jeigu kamino nėra – tiesiai per stogą. O gal senelis toks mažas, kad pralenda pro durų „akutę“ arba rakto skylutę, nes gali sumažėti iki skruzdelytės dydžio?

Santa Claus Checking His Computer List

Ką Senelis veikia tada, kai nedirba, tai yra, ne per Kalėdas? Ogi perka arba pats daro dovanas. Beje, pasirodo, galimas daiktas, jog perka ne pats, o jo nykštukai. O gal ir miega nuo vienų iki kitų Kalėdų, kai tuo tarpu pirkiniais rūpinasi jo mažieji padėjėjai.

Beje, pasirodo, yra ir daug apsimetėlių Kalėdų Senelių. Geriausias būdas patikrinti, kas tas tikrasis Senelis, o kas ne – tai gerai truktelti jį už barzdos (saugokitės, gerbiamieji Lietuvos Kalėdų seniai!). Taigi būna apsimetėlių, bet yra ir tikrų senelių. Nors, kaip filosofiškai pasakė vienas vaikų: „Gal tai ir legendos…“. Tiesa, buvo iškelta ir kita hipotezė: gal Kalėdų Senelis yra, tik dovanų jis neneša? Ir tuoj pat kitas klausimas: „Tai kam jam tada būti?“

Septynerių metų Lukas mano, kad dovanų Senelis gali atnešti, nes turi daug pinigų. Kažkokių specialių žygdarbių, kad gautum dovanų, atlikti nereikia – užtenka parašyti laišką. Lietuviški ir Laplandijoje gyvenantys Seneliai nesiskiria. Senelio transporto priemonė – arklių traukiamas vežimas, prikrautas šieno (tam, kad arkliai nealktų).

Luko kolega Algis apie „lietuvišką“ Kalėdų Senelį nieko nėra girdėjęs – pripažįsta tik „tikrąjį“, iš Laplandijos, kuris į Lietuvą atskrenda lėktuvu.

Na, o jo bendraamžis Dima tvirtai įsitikinęs, kad dovanas po egle Kalėdų vakarą padeda ne koks nors Senelis, o mama – pats matė, kaip kartą ji saldainių krūvą po eglute padėjo. Jo nuomone, mama kažkur slepia dovaną iki švenčių, o kai vaikai užmiega, ją padeda.

Kito Luko Kalėdų Senelis gyvena jo paties namuose. Ir visai nesislapsto. Kaip gi taip? Ogi paprastai – Kalėdų Senelis yra jo paties tėtis. Matyt, todėl Lukas toks drąsus – jis žada pamatęs senelį dedant dovanėles po eglute tiesiog „nuplėšti jam barzdą“. O kaip tėvelis sužino, ko dovanų nori Lukas? Pasirodo, rašydamas laišką Kalėdų Seneliui, Lukas nurodo savo atgalinį adresą. Paštininkas, paėmęs laišką, negali jo nusiųsti Seneliui (nes tokio adreso nėra), todėl įdeda laišką į voką ir atsiunčia atgal. O tada šis laiškas jau pakliūna į tėčio rankas, kuris tokiu įmantriu būdu sužino, ko gi nori jo atžala. Tačiau Lukas nemano, kad tai neįdomu – juk svarbiausia, sako vaikinas, dovanos!

Na, o devynmetis Jonas ir dešimtmetis Arūnas pradėjo rimtas diskusijas – tai yra galų gale tas Kalėdų Senelis, ar ne? Įrodymas „už“ – taigi buvo atvykęs iš Laplandijos į Vilnių praeitą žiemą. Įrodymas „prieš“ – kodėl tada Senelių tiek daug? Be to, tarp vaikų sklando istorija apie Kalėdų Senelį, kuriam atėjus pas vaiką, nukrito barzda, ir pasirodo, ten būta tėčio! O kartą Arūnas panorėjo vienos dovanos, parašė laišką slapta ir niekam nesakė, kokios. Ir gavo visai ką kita. Jo oponentas į tokį teiginį atsakė klausimu – „O gal laiškas per vėlai nuėjo?“

Devynmečiai Karolis ir Daiva mano, jog Kalėdų Senelio nėra – yra tik tėvai ir jų draugai. Pavyzdžiui, Daiva mums pasakoja: „Mano pusseserės tėtis pasakė: „Aš einu į tualetą“, kažkodėl paskui jį nuėjo mano krikšto tėtis, o paskui iš tualeto išėjo kažkoks Kalėdų Senelis. Taip keistai…“ Be to, ji kartą matė kaime paslėptą Kalėdų Senelio aprangą.

Jų bendraamžė Dominyka tvirtai tiki Senelio egzistavimu. Jis gyvenąs Laplandijoje, kuri yra Šiaurės ašigalyje. Į Lietuvą jis atvažiuoja rogėmis. Mergaitė labai tikisi jį pamatyti: „Dabar tai neprašysiu jokių dovanų, o padėsiu laišką, kad mane pažadintų, nes noriu jį pamatyti. Vieną sykį padėjau jam po eglute saldainių visokiausių, tai jis pasiėmė“. Tikro Senelio jai dar nepasisekė pamatyti, nes ateinantys į darželius, vaikštantys mieste ir parduotuvėse seneliai – netikri, persirengę. Tikras Kalėdų senelis ateina tik Kalėdų naktį ir jo niekas nemato. Atvažiavęs iš Laplandijos į Lietuvą, Senelis paprastai apsigyvena viešbutyje. Tačiau jam ten turbūt karšta, todėl mergaitė siūlytų jam pasistatyti trobelę iš sniego – tokioje jis tikrai neperkais.

Aštuonerių metų Marius įsitikinęs, kad Kalėdų Senelis gyvena Antarktidoje ant Ausies kalno, ir iš ten siunčia dovanas, nes taip toli negali važiuoti ar skristi. Be to, ten lėktuvai paprasčiausiai neskraido. Dovanas gauna tik geri vaikai, o apie vaiko gerumą Senelis sužino, nes turi daug informatorių nykštukų, kurie vaikšto į kiekvieną butą ir atneša dovanas. Jie stebuklingi ir įlenda per durų „akutę“. Dovanos jis jau užsiprašė laiške, tačiau, jei gaus ką nors kita, tai nesupyks…

Santa Claus and Elves Reading Christmas List

8 metų amžiaus Karolio nuomone, Kalėdų Senelis atskrenda elnių traukiamomis rogėmis (matyt, tie elniai labai ypatingos veislės). Beje, pagrindinė Senelio informatorė – Karolio močiutė: Senelis jos paklausia, kiek jos šeimoje vaikų ir ar jie geri, o ji jam pasako, kad tikrai geri. Vaikas papasakojo istoriją apie tikrą Senelį, kuris atėjęs ne naktį, o vakare, ir vaikams padainavus dainelę ir pasakius eilėraštį, jie gavo dovanų. Beje, Karolis kiek abejoja jo autentiškumu, nes tas Senelis buvęs su jo pusbrolio tėčio kelnėmis ir laikrodžiu, taip kad kaip čia supaisysi…

Beje, Kalėdų Senelis gali užmigdyti jo laukiančius vaikus. „Kartą man taip buvo“, – pasakoja Karolis, „Laukiau laukiau Kalėdų senelio, laukiau laukiau, laukiau laukiau, po to kažkaip užsinorėjau miego labai, nuėjau, atsiguliau, o ryte girdžiu – kažkas vaikšto. Nuėjau prie eglės, žiūriu – dovanos guli“.

Karolio bendraamžė Ieva mano, kad Senelio dovanas nuperka maži jo pasiuntinukai. Iš kur jie gauna pinigų? Na, gal duoda kas… Į darželį ateinantis Senelis buvo netikras – ji mačiusi, kaip jis persirengė. Ar Senelis tikras, galima pažinti iš barzdos. Tačiau jeigu jau Senelis atėjo Kalėdų naktį į namus, galima nebetikrinti – reiškia, tikras.

Kitas būdas atskirti netikrą senelį – pagal jo regėjimą. Jei blogai mato, tai yra, jeigu nešioja akinius, tai jau netikras senelis.

Na, o aštuonerių metų Simonas papasakojo, kaip atrodo Kalėdų Senelis: su raudonu paltu, raudona kepure, su diržu juodu. Dovanas reikia duoti tik geriems vaikams – tai yra tiems, kurie naktį miega ir nesistengia jo užklupti, bededančio dovanėles po egle. Be to, reiktų neduoti dovanų tiems, kurie, vos tik pamatę Senelį per šventę, puola prie jo ir tuoj prašo dovanų. Matyt, Simonas mano, kad susitvardymas – verta apdovanojimo dorybė.

Štai keletas pavyzdžių, jei sumanytumėte rašyti laišką Kalėdų Seneliui, paimti iš autentiškų, pačių vaikų rašytų laiškelių (kaip matome, laiškai turi būti trumpi ir dalykiški – jokių ten „aš buvau geras“ arba „pažadu pasitaisyti“):

„Sveikas, Kalėdų seneli, aš tavęs per vasarą labai pasiilgau ir laukiu Kalėdų, ir tavęs prašau…“

„Labas, Kalėdų seneli. Aš tavęs prašau per Kalėdas atvežti šių dovanų…“.

„Labas, Kalėdų seneli, aš labai norėčiau, kad tu man pasirodytum kada nors, ir tavęs noriu paprašyti…“.

Informacija nežinantiems tikslaus Senelio adreso – pasirodo, jį galima rasti laikraščiuose.

Ir pabaigai – Manto pasiūlymas visiems besidomintiems, kaip neužmigus sulaukti Kalėdų Senelio. Tiesiog reikia užsidėti ausines ir paleisti ausinuką visu garsu. Gal ir padės? Pabandykit!

Leave Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *